Harmonogram odbioru odpadów 

Uwaga! 

OD 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe zasady segregowania śmieci




Uwagi i pytania dotyczące odbioru odpadów można kierować do:

Infolinia SITA:
0 801 55 74 82 - z telefonów stacjonarnych
(+48) 22 55 80 697 – z telefonów komórkowych

https://warszawa19115.pl/harmonogramy-wywozu-odpadow


ZASADY KORZYSTANIA Z POMIESZCZENIA ŚMIETNIKA

Bardzo prosimy Państwa o zachowanie porządku i czystości w pomieszczeniu śmietnika. W szczególności, prosimy o umieszczanie śmieci w pojemnikach. Prosimy o zgniatanie pudełek i butelek PET - ograniczymy wtedy objętość śmieci. Przestrzeganie tych prostych zasad korzystania ze śmietnika sprawi, iż wszystkim nam będzie przyjemniej tam chodzić.

Zachęcamy także do wchodzenia do wnętrza pomieszczenia i wrzucania śmieci stojąc blisko pojemnika. Każdego dnia roboczego pomieszczenie jest porządkowane, zmiatana i myta jest podłoga. Ściany jak i pojemniki w śmietniku również są systematycznie myte.

Przypominamy, że w pomieszczeniu znajdują się trzy rodzaje pojemników: 2 czerwone, 2 zielone, 4 czarne pojemniki.


Kto będzie pilnował śmietników przed lokatorami, którzy nie będą segregować odpadów?

Urząd Miasta, przy pomocy firm odbierających odpady, będzie kontrolować zawartość pojemników. Jeśli odpady nie będą segregowane, wbrew złożonej deklaracji, Miasto wyda decyzję o podwyższeniu opłaty na znacznie wyższą – za odbiór odpadów niesegregowanych!!! Odpowiedzialność za prowadzenie zbiórki selektywnej w odpowiedni sposób ciąży na wszystkich mieszkańcach danej nieruchomości. Podobnie, jak to jest dziś w krajach Europy Zachodniej, wkrótce będziemy motywować naszych współlokatorów do segregacji, tak abyśmy wspólnie mogli wnosić niższą opłatę.

 

DO CZERWONEGO POJEMNIKA:  

WRZUCAMY: gazety, książki, katalogi, zeszyty, prospekty, papierowe torby i worki; papier (szkolny, biurowy), kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania, kartony i tekturę pokrytą folią aluminiową (np. opakowania po mleku, napojach), tworzywo sztuczne np. plastik, metal, puste i zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), rysunki akwarelowe, rysunki kredkami, zużyte długopisy, złamane linijki, puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach); styropian; opakowania drewniane; folię i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach, konserwach; drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, np. stare nożyczki, kapsle).

NIE WRZUCAMY: tłustego i zabrudzonego papieru (np. papierowe opakowania po maśle, margarynie, twarogu); kalki; papieru termicznego i faksowego; tapet; odpadów higienicznych (np. wacików, podpasek, pieluch); opakowań z jakąkolwiek zawartością, butelek po olejach spożywczych i samochodowych; opakowań po olejach silnikowych, smarach,  gumy, puszek po farbach czy bateriach, opakowań po aerozolach, opakowań po środkach chwastobójczych czy owadobójczych, sprzętu AGD.

GDZIE TRAFIAJĄ ODPADY PO SEGREGACJI?
Trafiają one do sortowni, gdzie w procesach mechanicznych i ręcznie zostają posegregowane. Na tym etapie kartony będą oddzielane są od innych odpadów, po czym zostaną przewiezione do recyklera. Zużyty papier (makulatura) zostanie przetworzony na nowy. Folia aluminiowa i polietylen będą podlegać dalszemu przetwarzaniu (w połączeniu z innymi plastikami wykorzystane zostaną produkcji m.in. mebli ogrodowych, pojemników na odpady, kwietników dekoracyjnych czy uchwytów do narzędzi domowych). Metale - po przetopieniu posłużą do produkcji nowych wyrobów.

DO ZIELONEGO POJEMNIKA (NA SZKŁO):

WYRZUCAMY: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności; butelki po napojach alkoholowych; szklane butelki po sokach, szklane opakowania po kosmetykach.

NIE WYRZUCAMY: porcelany i ceramiki, doniczek, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, reflektorów, szkła stołowego, okularowego, żaroodpornego, ekranów i lamp telewizyjnych, luster, szyb samochodowych i okiennych.

GDZIE TRAFIAJĄ ODPADY PO SEGREGACJI?

Szklane butelki jednorazowe i inne szklane odpady dostarczane trafiają do hut szkła, gdzie po umyciu są przetopione. Następnie z otrzymanego szkła produkuje się nowe opakowania szklane.


DO CZARNEGO POJEMNIKA:

WYRZUCAMY: porcelanę, talerze, zabawki, opakowania po dezodorantach, gumę, popiół węglowy, pampersy, artykuły higieniczne (patyczki higieniczne, wata, itp.), potłuczone szyby, śmieci uliczne, żarówki.

NIE WYRZUCAMY: tzw. niebezpiecznych odpadów m.in.: leków przeterminowanych, farb, olejów i ich opakowań, opakowań po środkach ochrony roślin, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (m.in.: lamp, kineskopów, świetlówek, baterii i akumulatorów), sprzętu AGD i RTV, komputerów, odpadów wielkogabarytowych (m.in.: mebli, wykładzin, dywanów, materacy, wózków, suszarek na pranie).

GDZIE TRAFIAJĄ ODPADY PO SEGREGACJI?

Odpady po segregacji trafiają do zakładów termicznego przekształcania, gdzie w procesie utylizacji stają się źródłem energii cieplnej lub elektrycznej stając się cennym surowcem energetycznym. Pozostałości z tego procesu trafiają na składowisko.

Cześć odpadów może trafić do przydomowych kompostowników (resztki żywności, rośliny doniczkowe i cięte kwiaty, fusy od kawy i herbaty, skorupki jaj, obierki warzyw i owoców itp.), gdzie potem może stać się pożytecznym nawozem.

DUŻE ŚMIECI TZW. „GABARYTY":

WYRZUCAMY: stoły, szafy, szafki, krzesła, sofy, kanapy, dywany, wózki dziecięce, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów, szafki, duże szyby.

NIE WYRZUCAMY: materiałów, odpadów i części budowlanych, odpadów sanitarnych, takich jak deski drewniane, belki, panele, ramy, okienne, drzwi, płoty, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, rolety i inne jak również części samochodowe, motorowery, kosiarki spalinowe, odpady z remontów, odpady ogrodowe, worki na śmieci lub kartony z odpadami domowymi (komunalnymi zmieszanymi).

CO SIĘ DZIEJE Z ODPADAMI? Będą one odbierane oddzielnie i przekazywane do specjalnych zakładów przetwarzania odpadów, gdzie poddawane są procesowi odzysku poprzez wyodrębnienie elementów drewnianych, metalowych. Następnie wysyłane do zakładów utylizacji. Można je będzie również oddać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

UWAGA!

Meble mogą zawierać substancje niebezpieczne w postaci lakierów, impregnatów, klejów, farb, pianki poliuretanowej, oklein z tworzyw sztucznych itp. W wyniku ich spalania na terenie posesji czy w paleniskach domowych, do atmosfery emitowane są związki szkodliwe dla środowiska oraz człowieka. Związki te są toksyczne i mają działanie rakotwórcze. Są szczególnie niebezpieczne dla dzieci.


DUŻE ELEKTROŚMIECI

Punkty zbierania elektrośmieci znajduje się na parkingu obok ul. Gandhi przy kortach tenisowych.

Punkt zbierania elektrośmieci czynny jest w  każdą sobotę od godz. 10:00 do godz. 14:00.

Bezpłatny odbiór dużych elektrośmieci z domu można zamówić pod numerem:

 22 223 33 00

DO ZIELONEGO POJEMNIKA (NA DROBNE i ŚREDNIE ELEKTROŚMIECI):

WYRZUCAMY: 

  1. Odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki oraz wagi
  2. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, aparaty telefoniczne - tradycyjne i komórkowe
  3. Sprzęt RTV: radioodbiorniki, małe telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze i elektryczne/elektroniczne instrumenty muzyczne
  4. Sprzęt oświetleniowy: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze oraz żyrandole
  5. Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia , narzędzia do obróbki drewna i metalu, skręcania, spawania, lutowania
  6. Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy: kolejki elektryczne, tory wyścigowe, gry video, kieszonkowe gierki, komputerowo sterowane urządzenia do ćwiczeń sportowych, 
  7. Przyrządy do kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne

Uwaga! 

Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do śmietnika! Grozi za to kara grzywny do 5000 zł. Zużyte urządzenia to odpady niebezpieczne zawierające szkodliwe substancje, tj. rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu. Elektrośmieci należy oddawać do punktów zbierania, skąd trafiają do zakładów przetwarzania, gdzie są bezpiecznie demontowane. 

Zgłoś nadużycie Dowiedz się więcej